Документ z0310-07, чинний, поточна редакція — Редакція від 06.05.2016, підстава - z0519-16

{Пункт 21.8 розділу 21 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 235 від 22.07.2011}

21.9. У разі повернення до відправлення поїзда проїзних документів, повна вартість проїзду яких (квиток + плацкарта) для 1 пасажира є меншою 10 грн., вартість плацкарти повертається повністю.

{Абзац другий пункту 21.9 розділу 21 виключено на підставі Наказу Міністерства інфраструктури № 235 від 22.07.2011}

21.10. Повернення платежів за проїзні документи зі штампом "багаж" проводиться в разі наявності на проїзному документі позначки "багаж повернено", завіреної розпискою працівника багажного відділення або наявності в пасажира квитанції, що підтверджує доплату за перевезення за тарифом вантажобагажу.

21.11. Розгляд питання про повернення платежів за проїзні документи, що мають відмітку про зупинку на шляху прямування і пред'явлені до повернення пізніше 1 години після відправлення поїзда зі станції, на якій здійснена зупинка, здійснюється перевізником. До проїзного документа з відміткою про зупинку долучається заява особи, що здійснювала поїздку.

{Пункт 21.11 розділу 21 в редакції Наказу Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

{Пункт 21.12 розділу 21 виключено на підставі Наказу Міністерства транспорту та зв'язку № 252 від 04.03.2008}

21.12. Розгляд питання про повернення платежів пасажирам у всіх інших випадках, не передбачених цими Правилами, може бути здійснено перевізником. До заяви про повернення платежів додаються відповідні документи та довідки.

{Пункт 21.12 розділу 21 в редакції Наказу Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

21.13. Відмова про повернення вартості платежів може бути оскаржена до суду в установленому законодавством порядку.

{Пункт 21.14 розділу 21 виключено на підставі Наказу Міністерства інфраструктури № 145 від 20.04.2015}

21.14. Активація акта про повернення платежів за проїзні документи, сплачені через РОS-термінали, здійснюється пасажиром протягом 180 днів з часу повернення місць у будь-якому пункті продажу проїзних документів на території України.

{Розділ 21 доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 649 від 02.11.2012; в редакції Наказу Міністерства інфраструктури № 145 від 20.04.2015}

21.15. Якщо індивідуальний чи груповий проїзний документ, який оформлено зі знижкою для проїзду "туди - назад", не використаний в одному напрямку, повернення платежів здійснюється після перерахунку до повної вартості використаного проїзного документа.

{Розділ 21 доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 649 від 02.11.2012}

21.16. Розгляд питання про повернення платежів за проїзні документи, оформлені згідно з пунктами 8.30, 8.31 розділу 8 цих Правил, проводиться перевізником, пункт продажу якого оформив безкоштовний проїзний документ.

{Розділ 21 доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 649 від 02.11.2012; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Розділ 22. Перевезення багажу

22.1. До перевезення багажем приймаються речі пасажира, упаковані в закриті валізи, скрині, невеликі ящики, фанерні коробки, а також корзини, лантухи, вузли або паки, перев'язані залізною стрічкою або мотузкою. Вага окремого місця не повинна бути більшою ніж 75 кг, а довжина - більшою за три метри.

22.2. До перевезення як багаж приймаються також такі речі та предмети:

а) крісла, складані стільці, коляски для хворих та дитячі;

б) музичні інструменти в ящиках, футлярах або в іншій упаковці;

в) театральні реквізити, що вільно вміщуються в багажному вагоні;

г) вимірювальні прилади та упакований ручний інструмент;

ґ) велосипеди звичайні, мотовелосипеди, моторолери і мотоцикли без коляски з порожніми резервуарами для пального та мастильних матеріалів;

д) лижі та інше спортивне приладдя;

е) приймачі, телевізори, радіоли, магнітофони, комп'ютери;

є) автомобільні шини без упакування.

22.3. До перевезення багажем не допускаються:

речі, стан яких не відповідає санітарним нормам;

легкозаймисті (бензин, гас, ацетон тощо) самозаймисті, вибухові, радіоактивні, їдкі, наркотичні, психотропні речовини та отруйні речовини і прекурсори, вогнепальна зброя, бойові припаси;

{Абзац третій пункту 22.3 розділу 22 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 235 від 22.07.2011}

газові балони, що були у вжитку;

предмети, які можуть розповсюджувати інфекцію та поширюють сморід;

тварини, за винятком собак, дрібних домашніх тварин, бджіл і птахів у клітках або в іншій відповідній тарі;

золото, срібло, платина та вироби з них, цінні папери, гроші металеві та паперові, перли, дорогоцінне каміння та інші коштовності, вироби мистецтва.

22.4. Багаж приймається до перевезення в тривкій справній упаковці, що забезпечує його схоронність на всьому шляху прямування, до видачі пасажиру, за винятком предметів, що дозволяються до перевезення багажем без упакування. У разі подання до перевезення багажу в упакуванні, несправність якого не може призвести під час перевезення до втрати чи пошкодження багажу, пред'явленого до перевезення, або багажу інших пасажирів, перевізник може прийняти до перевезення цей багаж, проставивши відмітку в перевізних документах про несправність упакування.

{Пункт 22.4 розділу 22 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

22.5. Кожне місце багажу повинно бути пристосоване для перенесення його під час навантажування, перевантажування, розвантаження та за своїми розмірами, упакуванням бути зручним для розміщення в багажному вагоні, без завдання шкоди багажу інших пасажирів.

22.6. Телевізори, радіоприймачі, комп'ютери та речі зі склом або дзеркалами для перевезення без перевантаження на шляху прямування приймаються в упаковці, що забезпечує їх збереження, а для перевезення з перевантаженням - тільки в твердій упаковці (ящику). На упакуванні зверху і на бокових стінках робиться чіткий напис "обережно, телевізор!", "обережно, радіоприймач!" або "обережно, скло!". Велосипеди, коляски та ліжка дитячі приймаються в упаковці та без неї. У разі приймання їх без упакування в багажній квитанції зазначаються марка, номер, вид та предмети, що знаходяться при велосипеді, колясці.

22.7. Нові незаряджені газові балони для побутових потреб приймаються до перевезення за письмовими заявами з пред'явленням паспорта і за наявності товарного чека або рахунка-фактури. У заяві відправником зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання та підтверджується, що балони нові, раніше не експлуатувалися і залишкового тиску не мають.

22.8. Багаж приймається у багажне відділення, як правило, не раніше ніж за 24 години до відправлення поїзда, з яким він має бути відправленим. У разі здачі багажу більш як за 24 години пасажиром здійснюється оплата за послугу зберігання багажу за кількість діб зберігання. При цьому неповна доба вважається повною.

Багаж, що швидко псується, приймається не раніше ніж за дві години до відправлення поїзда, без перевантаження на шляху прямування.

22.9. Багаж може бути прийнятий у пасажира на підставі проїзного документа, від (до) вказаної в ньому станції або станції, розташованої в межах приміської зони станції (відправлення) призначення пасажира, якщо вона відкрита для приймання та видачі багажу. Якщо пасажир їде до станції, яка закрита для видачі багажу, то він може оформити багаж до найближчої станції видачі багажу, навіть, якщо вона й знаходиться поза шляхом прямування пасажира.

22.10. Багаж може бути зданий до перевезення як на станції відправлення пасажира, так і на будь-якій відкритій для багажних операцій проміжній станції на шляху прямування.

22.11. Пасажир на станції початкового відправлення або на шляху прямування може здати багаж до перевезення безпосередньо до багажного вагона поїзда, у якому він їде. Багаж у цьому разі приймається прийомоздавальником тільки до станції, відкритої для багажних операцій, без перевантаження на шляху прямування. На підтвердження прийняття багажу відправнику видається ярлик встановленої форми, а до багажу прикріплюється талон ярлика.

22.12. Неподільні предмети (дитячі коляски, велосипеди та ін.) можуть прийматися до перевезення безпосередньо прийомоздавальником багажного вагона. Речі приймаються від пасажирів, які їдуть в цьому поїзді, без перевантаження на шляху прямування, після попередньої оплати перевезення, виходячи з відстані та фіксованої ваги кожного предмета, яка повинна становити не більше 20 кг. Після приймання пасажиру видається квитанція ГУ-57. Багаж видається пасажиру безпосередньо із вагона.

22.13. Загальна вага місць, пред'явлених для перевезення як багаж, не повинна перевищувати 200 кг на один проїзний документ або одну особу групового проїзного документа. Якщо за одним проїзним документом пред'являється до перевезення багаж вагою більше 200 кг, то таке перевезення може бути оформлено за наявності вільного місця у багажному вагоні.

22.14. Перевезення багажу вагою більше 200 кг оформляються однією багажною квитанцією. В багажній квитанції вказується загальна вага відправлення. При цьому 200 кг багажу оформляються за тарифом багажу, а надлишок ваги - за тарифом вантажобагажу.

Положення щодо оформлення перевезення ваги багажу понад 200 кг за тарифом вантажобагажу поширюється і на дипломатичний багаж.

22.15. Дипломатичний багаж приймається до перевезення без обмеження ваги.

22.16. Під час здавання багажу до перевезення пасажир може оголосити його цінність, яка зазначається в багажній квитанції у графі "Оголошена цінність".

Якщо пасажир не бажає оголосити цінність багажу, то в багажній квитанції у графі "Оголошена цінність" слід проставити відмітку: "Від оголошення цінності відмовляюсь", яка підписується пасажиром.

22.17. Якщо здається до перевезення декілька місць, то пасажир може оголосити цінність кожного окремого місця чи загальну цінність усіх місць. Сума оголошеної цінності встановлюється зі слів пасажира у гривнях і не повинна перевищувати фактичної вартості предметів, які знаходяться у багажі.

Цінність продуктів, що швидко псуються, і багажу, прийнятого в багажний вагон на зупинкових платформах (за ярликами), не оголошують.

Загальна сума оголошеної цінності зазначається в багажній квитанції прописом і цифрами, а цінність і вага кожного окремого місця вписується цифрами.

22.18. Визначення вартості послуги за оголошення цінності багажу та вантажобагажу проводиться за тарифами, затвердженими Мінінфраструктури відповідно до законодавства.

{Абзац перший пункту 22.18 розділу 22 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

При визначенні вартості за оголошену цінність неупакованого багажу і вантажобагажу (крім автомобільних шин) ставки таблиць збільшуються у 2 рази.

22.19. Перевізник не зобов'язаний запевнятись, що сума оголошеної цінності відповідає фактичній вартості багажу (вантажобагажу), пред'явленого до перевезення.

{Абзац перший пункту 22.19 розділу 22 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Але, якщо у працівника станції, у випадку оголошення пасажиром ціни свого багажу в сумі більш як 2000 грн. за місце, виник сумнів у правильності оцінки, то він має право вимагати розпакування багажу для перевірки.

У разі розбіжностей у сумі оцінки між працівником станції та відправником оцінка проводиться комісійно (за участю начальника станції, вокзалу або чергового помічника начальника вокзалу), про що складається акт довільної форми. Один примірник акта залишається на станції, другий Ц прямує з перевізними документами, а третій - видається відправникові.

У разі незгоди відправника на перевірку або незгоди з сумою оцінки, призначеною комісійно, багаж до перевезення з оголошеною цінністю не приймають.

22.20. На підтвердження прийняття багажу до перевезення пасажиру видається перевізний документ. При оформленні перевезення багажу на вільному полі лицьового боку проїзного документа, у тому числі виданого автоматизованою системою "Експрес", ставиться мастильний штамп "багаж". У разі відсутності штампа така відмітка ставиться від руки.

22.21. При прийманні неупакованих велосипедів та їм подібних предметів у багажній квитанції обов'язково зазначаються номер, марка велосипеда та прилади і пристосування при ньому (дзвінок, колесо, ліхтар, сумка та ін.).

Автомобільні шини приймаються до перевезення тільки без упакування з відмітками в багажній квитанції "з камерою" чи "без камери", "нові" чи "використовувані", виробник шини, марка.

22.22. Під час приймання дипломатичного багажу на лицьовому боці перевізного документа (багажної квитанції) ставиться відмітка "Дипломатичний багаж".

22.23. При отриманні багажної квитанції пасажир повинен пересвідчитись, що вона заповнена правильно.

22.24. Днем приймання багажу до перевезення вважається дата накладення календарного штемпеля станції відправлення багажу у призначеному для цього місці багажної квитанції.

22.25. Якщо пасажир бажає бути повідомленим про прибуття багажу, то в графі "особливі помітки" робиться запис "з повідомленням".

22.26. Плата за перевезення багажу здійснюється при його прийманні, за винятком випадків приймання багажу за ярликом, оплата за перевезення якого сплачується на станції призначення під час видачі.

22.27. Прийняття до перевезення у багажному вагоні собак, дрібних домашніх тварин, бджіл і птахів проводиться за умови, що перевезення здійснюється без перевантажування на шляху прямування.

Бджоли приймаються до перевезення у багажному вагоні при температурі повітря не вищій + 10 °С. Бджіл перевозять у вуликах або у фанерних пакетах під наглядом супровідника, який повинен їхати у цьому ж поїзді. У вагоні вулики і пакети розміщують так, щоб не були закриті вентиляційні отвори вуликів і був забезпечений вільний прохід та доступ повітря до них.

22.28. Строк доставки багажу визначається часом прямування поїзда, з яким відправлено багаж, до станції призначення. Якщо багаж буде перевантажуватися на шляху прямування, то строк доставки визначається часом прямування узгоджених поїздів, з додаванням однієї доби на кожне перевантаження. Крім того, строк доставки багажу збільшується:

а) на час непередбачених затримок, пов'язаних з виконанням митних та інших передбачених законодавством процедур;

б) на час перерви руху пасажирських поїздів, якщо така перерва сталася не з вини перевізника;

{Підпункт "б" пункту 22.28 розділу 22 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

в) на час, потрібний для перевідправлення багажу за заявою пасажира.

Тривалість і причина затримки, яка призводить до подовження строку перевезення багажу, вказуються на зворотному боці багажної дорожньої відомості.

22.29. Якщо багаж на шляху прямування треба перевантажувати, то подальше перевезення багажу здійснюється узгодженими поїздами з перевантаженням механізмами перевізника без участі пасажира.

{Пункт 22.29 розділу 22 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

22.30. На станції перевантаження багажу на зворотному боці перевізного документа (багажної дорожньої відомості) ставиться календарний штемпель з зазначенням дати прибуття та відправлення багажу.

22.31. Строк доставки вважається дотриманим, якщо до його закінчення багаж прибув на станцію призначення і може бути поданим до видачі.

Відлік часу затримання доставки багажу ведеться з нуля годин дня, наступного за днем, в який повинен прибути багаж.

22.32. Маркування багажу та вантажобагажу здійснюється згідно з інструкцією, затвердженою Укрзалізницею.

{Розділ 22 доповнено пунктом 22.32 згідно з Наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 1333 від 03.11.2008}

Розділ 23. Перевезення багажу між нетарифними пунктами

23.1. Перевезення багажу з нетарифних зупинкових пунктів до тарифних станцій і навпаки відбувається без перевантаження на шляху прямування.

23.2. У разі відправлення багажу з тарифної станції до нетарифного зупинкового пункту в багажній квитанції вказують наступну за зупинковим пунктом тарифну станцію призначення із зазначенням того, в якому пункті підлягає вивантаженню цей багаж.

23.3. Видача такого багажу на нетарифному зупинковому пункті проводиться прийомоздавальником безпосередньо з багажного вагона під час стоянки даного поїзда в обмін на багажну квитанцію. У разі неявки отримувача до багажного вагона на нетарифному зупинковому пункті, відмови в одержанні, псування багажу або часткової нестачі багаж не вивантажується і доставляється на зазначену в багажній квитанції тарифну станцію, де його видають у встановленому порядку.

23.4. При відправленні багажу від нетарифного зупинкового пункту до будь-якої на шляху прямування поїзда тарифної станції відправник здає багаж за час стоянки даного поїзда (за розкладом) безпосередньо в багажний вагон прийомоздавальнику.

На підтвердження про прийняття багажу безпосередньо в багажний вагон прийомоздавальник видає відправнику ярлик встановленої форми, талон якого прикріплює до прийнятого багажу. Перевезення багажу між нетарифними зупинковими пунктами не виконуються.

23.5. На кожну багажну відправку, прийняту з видачею ярлика, прийомоздавальник вагона оформляє окремий здавальний список за формою ЛУ-26, у якому проставляє дані, установлені при прийомі багажу, та ставить відмітку "Багаж за ярликом".

23.6. Багаж здається прийомоздавальнику станції призначення багажу під розписку у здавальному списку.

23.7. Багаж, прийнятий за ярликом, видається на станції призначення після пред'явлення ярлика, встановлення ваги багажу та оплати всіх платежів з видачею багажної квитанції. Багажна дорожня відомість залишається у касі разом з корінцем багажної квитанції.

Розділ 24. Перевезення покійників

24.1. Перевезення труни з покійником здійснюється у багажних і поштово-багажних вагонах чи в спеціально обладнаних відсіках цих вагонів. При перевезенні з перевантаженням станція оформлення перевізних документів телеграмою інформує про таке перевезення станцію перевантаження.

24.2. При оформленні перевізних документів пасажир повинен пред'явити документи на право здійснення перевезення, а також документи (чек та ін.), які посвідчують, що для перевезення покійника була придбана металева труна. Перевезення тіла покійника повинно проводитись у ретельно запаяній металевій труні, поміщеній у дерев'яний ящик, вільний простір якого повинен бути засипаний тирсою чи торфом, вапном та ін.

{Пункт 24.2 розділу 24 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

24.3. Труна з покійником перевозиться за умови її супроводження. Супровідник прямує в поїзді і повинен мати проїзний документ.

Якщо супровідник на шляху з будь-якої причини відстане від поїзда, в якому прямує труна з покійником, то доставка труни за призначенням не затримується.

24.4. За перевезення труни з покійником у багажному чи поштово-багажному вагонах чи в їх спеціально обладнаних відсіках оплата здійснюється як за перевезення 300 кг багажу.

При перевезенні урни з попелом у багажних вагонах оплата здійснюється як за перевезення 30 кг багажу.

Розділ 25. Перевідправлення багажу

25.1. Про перевідправлення багажу з причин несвоєчасного його прибуття власник повинен подати начальнику станції початкового призначення письмову заяву, в якій зазначається, коли і з якої станції здавався до перевезення багаж, кількість місць, вага, вид упакування, оголошена цінність багажу, номер багажного відправлення, найменування нової станції призначення багажу і місце проживання власника багажу. Начальник станції, що одержав заяву, на зворотному боці багажної квитанції робить відмітку "Заяву про перевідправлення багажу до станції... з причин несвоєчасного його прибуття прийнято". Багажну квитанцію повертають пасажиру. У цьому випадку штраф за прострочення строку доставки багажу пасажирові не виплачується. Строк доставки багажу згідно з заявою пасажира визначається відповідно до нових даних про відправлення.

25.2. Перевідправлення прибулого на початкову станцію призначення багажу проводиться за новими перевізними документами, складеними на станції перевідправлення багажу. У новій дорожній багажній відомості зазначають номер багажної дорожної відомості початкового відправлення.

25.3. Про прибуття багажу і його перевідправлення станція початкового призначення письмово повідомляє власника з вказівкою дати перевідправлення і номера нової багажної квитанції.

Видача багажу на новій станції призначення відбувається безплатно, при цьому власник багажу повертає багажну квитанцію, за якою оформлялось початкове відправлення.

25.4. Допускається перевідправлення багажу також у випадках, коли багаж не прибув, а строк доставки його ще не закінчився. При цьому багаж перевідправляють на нову станцію призначення, зазначену в заяві пасажира, за новими перевізними документами, зі стягненням належних платежів як за нове перевезення. Після внесення платежів пасажиру видається багажна квитанція замість квитанції, виданої станцією початкового відправлення, що разом із заявою зберігається на станції до прибуття багажу.

Якщо в пасажира є проїзний документ до нової станції призначення, то речі пасажира відправляються з оплатою як за багаж.

Якщо пасажир не має проїзного документа за новим маршрутом, то провізні платежі сплачуються як за вантажобагаж.

25.5. Пасажир може заявити, щоб зданий ним багаж було повернуто назад із залізничної станції призначення на першопочаткову станцію відправлення, якщо це не заборонено митними або іншими правилами.

Заяву про це слід подати на залізничну станцію відправлення або призначення разом з багажною квитанцією. Перевезення у зворотному напрямку оформляється новою багажною (вантажобагажною) квитанцією.

Провізні платежі та інші плати, пов'язані з поверненням багажу, стягуються при його видачі.

Розділ 26. Видача багажу пасажиру

26.1. Багаж видається, як правило, на станції призначення, зазначеній у багажній квитанції. Видача проводиться протягом всього часу роботи багажного відділення згідно із графіком.

26.2. Якщо в багажній квитанції є запис про необхідність повідомлення одержувача про прибуття багажу, станція призначення в день прибуття багажу повідомляє одержувача про прибуття та місце отримання багажу.

Якщо такого запису нема, то одержувач довідується про прибуття багажу особисто в багажній касі.

26.3. Пред'явнику багажної квитанції надається право отримання багажу на залізничній станції відправлення чи на одній із проміжних станцій, розташованих на шляху прямування. Перевізник зобов'язаний видати багаж, якщо прохання про видачу було зроблено завчасно і цьому не перешкоджає тривалість стоянки поїзда, розміщення багажу у вагоні, а також митні та інші процедури.

{Абзац перший пункту 26.3 розділу 26 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

У цих випадках на багажну квитанцію наноситься відмітка "Багаж видано на станції...".

26.4. Багаж видається на станції призначення пред'явнику багажної квитанції. Багажна квитанція при видачі багажу повертається пасажиром.

На вимогу пред'явника багажної квитанції перевізник зобов'язаний перевірити багаж в його присутності.

{Абзац другий пункту 26.4 розділу 26 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

26.5. Багаж, не затребуваний пасажиром протягом 30 діб з дня прибуття на залізничну станцію призначення, не враховуючи доби прийняття, підлягає реалізації згідно із законодавством України.

26.6. Отримувач при отриманні багажу має право перевірити його вагу. У разі виявлення нестачі і складання про це комерційного акта плата за зважування не стягується.

Якщо фактична вага перевищує вагу, зазначену в перевізних документах, працівниками перевізника складається акт і проводиться службове розслідування. З отримувача багажу стягується плата за перевезення надлишку ваги та плата за зважування.

{Абзац другий пункту 26.6 розділу 26 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

26.7. На станції призначення багаж, що прибув, зберігається без оплати протягом однієї доби, не враховуючи дня прибуття.

При зберіганні багажу понад добу (при цьому неповна доба вважається повною) з одержувача стягується плата, розмір якої встановлюється суб'єктом господарювання.

26.8. У разі втрати багажної квитанції чи ярлика, за якими здійснювалося перевезення, багаж видають пасажиру за його письмовою заявою з описом належних йому речей під розписку із зазначенням прізвища, імені, по батькові, місця проживання. У дорожній відомості проставляється засвідчена підписами одержувача і начальника станції відмітка про причини видачі багажу без пред'явлення багажної квитанції чи ярлика.

26.9. Якщо багаж не прибув на станцію призначення у встановлений строк, то станція призначення зобов'язана на зворотному боці багажної квитанції зробити відмітку "Багаж не прибув". Пасажир (на його бажання) може бути повідомленим про прибуття багажу.

Багаж вважається втраченим і пасажир має право на відшкодування його вартості, якщо багаж не прибуде на залізничну станцію призначення через 10 діб після закінчення строку його доставки.

Якщо багаж прибув з запізненням, то станція призначення складає та видає пасажиру акт, у якому зазначаються номер багажної квитанції, дата, час приймання багажу для перевезення, дата та час прибуття до станції призначення, сума перевізних платежів, кількість діб прострочення терміну доставки з вини перевізника, сума штрафу, яка підлягає виплаті пасажиру.

{Абзац третій пункту 26.9 розділу 26 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

На підставі акта багажна каса станції призначення багажу сплачує пасажиру штраф за невиконання строку доставки.

У розписці, виданій при отриманні грошей, пасажир може заявити, щоб знайдений багаж був йому доставлений безкоштовно на іншу станцію.

26.10. Якщо багаж з вини перевізника не прибув на залізничну станцію призначення у встановлений строк доставки, а пасажир не може чекати прибуття багажу, то він може подати заяву про перевідправлення багажу на іншу станцію призначення.

{Абзац перший пункту 26.10 розділу 26 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Плата за перевідправлення багажу у цих випадках не здійснюється. Залізнична станція повинна зазначати інформацію щодо перевідправлення у багажній квитанції.

26.11. Якщо багаж, визнаний втраченим, буде знайдено протягом 12 місяців з дати, коли він мав прибути на залізничну станцію призначення, то станція призначення зобов'язана повідомити про це пасажира, якщо його місце проживання відоме чи може бути встановлено.

26.12. Протягом 30 днів після відправлення повідомлення про виявлення втраченого багажу пасажир може заявити, щоб багаж було доставлено йому безплатно на іншу станцію, і зобов'язаний повернути одержану ним раніше суму відшкодувань за втрачений багаж. Оплата за зберігання багажу на станції перевідправлення не стягується.

26.13. Якщо виявлений багаж не був затребуваний пасажиром протягом 30 днів після відправлення йому повідомлення або якщо втрачений багаж було знайдено більше ніж через 12 місяців з дати, коли він повинен прибути на станцію призначення, то він підлягає реалізації згідно із законодавством України.

Розділ 27. Недостача, втрата та пошкодження багажу

27.1. При виявленні (перевізником під час перевезення, перевантаження, вивантаження, видачі, або пасажиром під час отримання) ознак недостачі, пошкодження чи втрати багажу працівник станції (вокзалу) зобов'язаний зробити перевірку багажу і про результати скласти комерційний акт.

{Пункт 27.1 розділу 27 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

27.2. Комерційний акт підписують:

представник станції, який брав участь при перевірці багажу;

начальник станції або його заступник;

пасажир, якщо він був присутній при складанні комерційного акта, або два свідки.

Комерційний акт є підставою для подання пасажиром претензії до перевізника.

{Абзац п'ятий пункту 27.2 розділу 27 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

27.3. У всіх випадках один примірник комерційного акта після підпису видається пасажиру при видачі багажу. Якщо пасажир не визнає фактів, установлених комерційним актом, то він має право вимагати від працівників станції та за її рахунок, щоб стан багажу, а також причини і обсяг збитків були встановлені експертизою.

27.4. У разі надання згоди пасажиром на одержання багажу із виявленими пошкодженнями упакування після перевезення багаж видається з розпакуванням місць і перевіркою вмісту згідно з описом, пред'явленим одержувачем.

У комерційному акті, який складається за результатами перевірки, зазначаються дані про одержувача (прізвище, ім'я та по батькові) та сума оголошеної цінності (якщо вона була зазначена станцією відправлення багажу).

27.5. У разі ушкодження чи недостачі багажу перевізник на станції прибуття багажу сплачує пасажиру вартість втраченого чи пошкодженого багажу згідно з оголошеною цінністю.

{Абзац перший пункту 27.5 розділу 27 в редакції Наказу Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Якщо місць багажу було декілька, а оголошена цінність була загальною для всіх місць, то розмір виплати розраховується пропорційно до ваги втраченої чи пошкодженої частини багажу.

Якщо стан багажу визначався експертизою, то пасажиру повертається вартість частини чи всього багажу згідно з оцінкою, зробленою експертизою, але не більше суми оголошеної цінності.

27.6. Якщо власнику знайденого багажу за його претензією вже сплачено відшкодування, то багаж видається за умови повернення одержаної суми.

Якщо з одержанням багажу погашаються всі претензії, то комерційний акт залишається у перевізника, а в разі погашення тільки частини претензії - на копії акта робиться відмітка за підписом начальника станції (вокзалу) про видачу розшуканих місць багажу.

{Абзац другий пункту 27.6 розділу 27 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Розділ 28. Перевезення вантажобагажу

28.1. Вантажобагаж приймається до перевезення від будь-якої фізичної чи юридичної особи без пред'явлення проїзного документа.

28.2. До перевезення приймаються вантажі, що можуть бути легко і швидко завантажені і розміщені у багажному вагоні, зокрема:

предмети, зазначені в пунктах 22.6 та 22.7 цих Правил, - на зазначених там умовах;

холодильники, кондиціонери, пральні машини, швацькі машини, побутові прилади, меблі;

кінострічки;

продукти харчування, що не потребують охолодження, вентиляції та ін.

28.3. Вага окремого місця вантажобагажу може бути від 5 до 165 кг.

При цьому:

а) вантажобагаж вагою одного місця до 75 кг приймається до станцій, відкритих для багажних операцій;

б) вантажобагаж вагою одного місця від 75 кг до 165 кг приймається до станцій, відкритих для вантажобагажних операцій.

Перелік станцій, відкритих для багажних та вантажобагажних операцій, визначається Укрзалізницею.

28.4. Як виняток, приймається до перевезення без перевантаження вантажобагаж вагою одного місця від 165 до 300 кг від і до станцій формування та обертання поїзда, з яким курсує багажний вагон, за умови завантаження та вивантаження силами відправника (одержувача). У перевізних документах проставляється відмітка "Завантаження (вивантаження) - силами відправника, розвантаження - одержувача". У разі невивантаження такого вантажобагажу згідно з відміткою після прибуття поїзда на станцію призначення перевізник вивантажує вантажобагаж і складає акт. Одержувач повинен сплатити перевізнику витрати, пов'язані із вивантаженням вантажобагажу.

{Пункт 28.4 розділу 28 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

28.5. Речі зі склом чи дзеркалами приймаються до перевезення без перевантаження та в упакуванні, яке гарантує цілість скла чи дзеркала. На кожному упакуванні повинен бути напис "Обережно, скло!".

Вантажі, що швидко псуються, перевозять у багажних вагонах пасажирських поїздів без підтримування сталого температурного режиму на шляху прямування.

28.6. Суб'єкт господарювання приймає вантажобагаж до перевезення на підставі заяви, в якій зазначається:

а) найменування станції відправлення і призначення;

б) найменування (прізвища) відправника і одержувача та їх місце проживання;

в) найменування вантажобагажу, кількість місць, вага окремих місць і вид упакування;

г) сума оголошеної цінності вантажобагажу;

ґ) зобов'язання про повідомлення одержувача.

28.7. Начальник станції зобов'язаний розглянути заяву відправника, встановити можливість приймання вантажу до перевезення та дату і час завезення його на станцію.

Начальник станції може обмежити вагу або кількість місць вантажу, що приймається до перевезення однією партією, залежно від часу стоянки поїзда, наявності місць у багажному вагоні та запропонувати відправити вантаж декількома партіями різними поїздами.

28.8. Вантажі, що швидко псуються, приймаються від відправника після того, як начальник станції встановить, з яким саме поїздом вони можуть бути відправлені, але не раніше ніж за 2 години до відходу цього поїзда.

28.9. На підтвердження приймання вантажобагажу до перевезення відправнику видається вантажобагажна квитанція. Відправник повинен пересвідчитися в тому, що вантажобагажна квитанція заповнена правильно.

Якщо відправник надає інші супровідні документи, то вони прикріплюються до дорожньої відомості, про що в ній робиться відмітка. Датою прийняття вантажобагажу до перевезення вважається дата накладення календарного штемпеля станції відправлення на перевізні документи.

28.10. Приймання вантажобагажу здійснюється відповідно до пунктів 22.4-22.8, 22.25, 22.26 цих Правил.

Вантажобагаж на нетарифних пунктах не приймається.

28.11. Коли в працівника станції виник сумнів щодо найменування вантажу чи його стану, станція відправлення вантажобагажу може здійснити перевірку вмісту вантажобагажу. Перевірка проводиться тільки на станції відправлення в присутності відправника. За результатами такої перевірки складається акт.

28.12. До перевезення вантажобагажем приймаються рослини, саджанці та інші садивні матеріали, якщо їх упакування гарантує схоронність перевезення і вони не забруднюють багаж інших пасажирів. Кожне місце відправки в цьому випадку не повинно перевищувати вагу 25 кг і висоту 2 м. Зазначені відправлення зі станцій, що знаходяться на території районів, оголошених під карантином, приймають тільки після пред'явлення власником карантинного документа на право перевезення.

28.13. Оголошення цінності вантажобагажу здійснюється відповідно до пунктів 22.17-22.19 цих Правил, крім положень про необов'язковість оголошення цінності.

28.14. Під час здавання вантажобагажу відправник зобов'язаний оголосити його цінність, яка зазначається у перевізних документах у графі "Оголошена цінність". Залізнична станція відправлення зобов'язана відмовити в прийманні вантажобагажу, якщо відправник не оголосив його цінність.

28.15. На упакування вантажобагажу поширюються вимоги, визначені для упакування багажу.

{Пункт 28.15 розділу 28 в редакції Наказу Міністерства транспорту та зв'язку № 1333 від 03.11.2008}

28.16. Сільськогосподарські продукти повинні бути упакованими в ящики, корзини, лантухи, а мед та інші рідкі продукти - у металеві фляги або дерев'яні діжки. Упакування повинне гарантувати збереження продуктів, що перевозяться.

28.17. Баки мотовелосипедів, мотоциклів, моторолерів, мопедів і мотоколясок повинні бути очищені від пального і масел. Мотоцикли вагою до 165 кг, моторолери і мопеди приймають до перевезення у заводській чи іншій твердій упаковці (латах).

Розділ 29. Доставка та видача вантажобагажу

29.1. Строк доставки вантажобагажу визначається аналогічно до строку доставки багажу з різницею в очікуванні перевантаження - замість 1 доби - 2 доби.

29.2. Строк доставки вантажобагажу відповідно збільшується у випадках, вказаних у пункті 22.28 цих Правил, а також у разі затримок з вини відправників та одержувачів.

У дорожній вантажобагажній відомості у графі "інші відмітки" вказуються причини і тривалість затримок, внаслідок яких перевізник має право подовжити строк доставки вантажу.

{Абзац другий пункту 29.2 розділу 29 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

29.3. Строк доставки вважається дотриманим, якщо вантажобагаж прибув на станцію призначення до закінчення строку доставки і отримувач був своєчасно повідомлений про прибуття вантажобагажу.

29.4. Вантажобагаж, що прибув на станцію призначення, зберігається безплатно протягом однієї доби, не враховуючи дня прибуття. Надалі за зберігання стягується плата за встановленими тарифами.

{Пункт 29.4 розділу 29 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 1333 від 03.11.2008}

29.5. Станція призначення зобов'язана не пізніше наступного дня після прибуття вантажобагажу направити отримувачу повідомлення (листом на замовлення, телеграмою за заявою відправника, повідомленням по телефону) про прибуття вантажобагажу. Станція зобов'язана мати докази відправлення отримувачу повідомлення про прибуття вантажобагажу.

Вантажобагаж видається отримувачу, зазначеному в дорожній вантажобагажній відомості, без пред'явлення вантажобагажної квитанції під розписку в дорожній вантажобагажній відомості. Вантажобагаж може бути виданий й іншій особі, якщо в неї є довіреність отримувача, оформлена в установленому законом порядку.

В обох випадках отримувач зобов'язаний подати документ, що посвідчує особу, а станція призначення зобов'язана перевірити його і впевнитись, що вантажобагаж видається особі, яка має на це право.

Відомості про пред'явлені документи та місце проживання особи, що отримує вантажобагаж, записуються на зворотному боці дорожньої відомості.

29.6. Вантажобагаж, що прибув на адресу юридичних осіб, видають за довіреністю, підписаною керівником і бухгалтером, з пред'явленням документа, який посвідчує особу, під розписку одержувача на зворотному боці дорожньої багажної відомості. Довіреність залишається у справах станції. Особа, уповноважена на одержання вантажобагажу, має право зняти копію з дорожньої відомості, яку багажний касир зобов'язаний завірити особистим підписом та штемпелем станції.

29.7. Отримувач при отриманні вантажобагажу має право перевірити його вагу.

29.8. Якщо отримувач, незважаючи на повідомлення про прибуття вантажобагажу, не з'явився протягом 30 діб з дня його отримання, то вантажобагаж вважається незатребуваним і реалізується згідно із законодавством України.

Якщо одержувач вантажобагажу відмовляється від одержання вантажобагажу, то станція призначення повинна в строк не пізніше однієї доби після отримання письмової заяви одержувача про відмову повідомити про це відправника із запитом, як вчинити із вантажобагажем.

Перевідправлення вантажобагажу на будь-яку станцію в цих випадках здійснюється з оплатою послуг за зберігання вантажобагажу.

Якщо в 10-денний строк після відправлення відправнику повідомлення про відмову одержувача в отриманні вантажобагажу станцією не буде отримано розпорядження щодо вантажобагажу, то він вважається незатребуваним і реалізовується згідно із законодавством.

Про реалізацію вантажобагажу інформується відправник.

29.9. Положення пункту 26.9 цих Правил поширюється також на перевезення вантажобагажу з урахуванням того, що вантажобагаж вважається втраченим, якщо він не прибув на залізничну станцію призначення протягом 10 діб після закінчення терміну доставки.

29.10. Якщо відправник вантажобагажу є його отримувачем, то йому надається право, у випадку неприбуття вантажобагажу в зазначений термін доставки з вини перевізника, заявити на залізничній станції призначення про повернення вантажобагажу на залізничну станцію відправлення, якщо це не заборонено митними чи іншими правилами. Станція призначення повинна внести зміст заяви відправника у вантажобагажну квитанцію. У цьому випадку перевідправлення вантажобагажу проводиться без стягнення платежів за новими перевізними документами, попередня вантажобагажна квитанція залишається на станції.

{Пункт 29.10 розділу 29 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

{Пункт 29.11 розділу 29 виключено на підставі Наказу Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Розділ 30. Перевезення автомобілів

30.1. Легкові автомобілі приймаються до перевезення пасажирськими поїздами, до складу яких включені автомобілевози.

Перелік станцій, між якими здійснюється перевезення автомобілів, оголошується Укрзалізницею.

30.2. До перевезення в автомобілевозах приймаються автомобілі від фізичних та юридичних осіб за письмовою заявою відправника.

30.3. Оголошення цінності при оформленні перевезення автомобіля не здійснюється.

30.4. Оформлення перевізних документів на перевезення автомобіля здійснюється у терміни, визначені для продажу проїзних документів як у напрямку "туди", так і "назад", але не пізніше ніж за 1 годину до відправлення поїзда.

30.5. При оформленні автомобіля до перевезення відправнику видається перевізний документ. Відправник повинен пересвідчитися в тому, що перевізні документи заповнені правильно.

30.6. Автомобіль приймається до перевезення згідно з технологічним процесом роботи багажного відділення.

Перевізник повинен забезпечити за бажанням відправника попереднє приймання автомобілів до перевезення.

{Абзац другий пункту 30.6 розділу 30 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Групові перевезення автомобілів однієї марки та моделі можуть оформлюватись за одним перевізним документом.

30.7. Здача автомобіля до перевезення відповідальному працівнику перевізника посвідчується записом у перевізному документі: "Прийнято автомобіль марки, номер, дата, час, прізвище та ініціали, підпис".

{Абзац перший пункту 30.7 розділу 30 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Якщо автомобіль має особливості, наприклад пошкодження, відсутні фари чи скло, незакріплений номер, навісне облаштування тощо, інформація про це зазначається в дорожній відомості відповідальним працівником перевізника, що приймає автомобіль до перевезення. Відправник підтверджує зазначені особливості своїм підписом.

{Абзац другий пункту 30.7 розділу 30 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

Автомобіль приймається до перевезення разом із ключами.

30.8. Звірка відповідності даних машини технічному паспорту покладається на відповідального працівника перевізника. У разі наявності розбіжностей у даних машини і технічному паспорті автомобіль до перевезення не приймається.

{Пункт 30.8 розділу 30 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

30.9. Речі, що здаються відправником до перевезення у машині, оформляються як вантажобагаж при здачі автомобіля. У перевізному документі на ці речі робиться запис: "У машині відправника" та зазначається номерний знак машини. Оплата за речі, що здаються до перевезення у машині відправника, здійснюється за положеннями, передбаченими для вантажобагажу.

30.10. Завантаження автомобіля до вагона покладається на перевізника.

{Пункт 30.10 розділу 30 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

30.11. Автомобіль видається тільки на станції призначення. Видача автомобіля проводиться протягом доби після прибуття поїзда (без повідомлення отримувача про прибуття автомобіля).

30.12. Якщо протягом доби отримувач не з'явився для отримання автомобіля, перевізник повинен повідомити отримувача про прибуття автомобіля.

{Пункт 30.12 розділу 30 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

30.13. Автомобіль видається отримувачу, зазначеному в дорожній вантажобагажній відомості, без пред'явлення перевізного документа, під розписку в дорожній вантажобагажній відомості. Необхідні відомості про пред'явлені документи та місце проживання особи, що отримує автомобіль, записуються на зворотному боці дорожньої відомості. Отримувач зобов'язаний пред'явити документ, що посвідчує особу, а станція призначення зобов'язана видати автомобіль особі, яка має на це право.

Розділ 31. Повернення провізних платежів

{У розділі 31 слово "залізниці" у всіх відмінках замінено словом "перевізник" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства інфраструктури № 107 від 15.03.2016}

31.1. Якщо зданий багаж або вантажобагаж повернуто пасажиру за його бажанням до завантаження у вагон на залізничній станції відправлення більше ніж за 9 годин до відправлення поїзда, сплачені провізні платежі повертаються в повному розмірі.

{Абзац перший пункту 31.1 розділу 31 в редакції Наказу Міністерства інфраструктури № 44 від 25.01.2013}вгору