Документ v3429858-13, поточна редакція — Прийняття від 26.06.2013

МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

ЛИСТ

26.06.2013  № 7/13-13429

Щодо передачі багатоквартирних будинків на баланс ОСББ

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розглянуло лист Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва <...> щодо звернень та скарг громадських активістів та громадян України з приводу неоднозначного застосування податковими органами норм законодавства при оподаткуванні операцій по передачі багатоквартирних будинків з балансу комунального підприємства на баланс об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі - ОСББ) та повідомляє.

Діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку регулюється Цивільним кодексом України, Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду", іншими нормативно-правовими актами та Статутом об'єднання, що складено відповідно до Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу від 27.08.2003 р. № 141, зареєстрованого в Мін'юсті 12.12.2003 р. за № 1155/8476.

Відповідно до пункту 1 статті 383 Цивільного кодексу України та статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників житлових приміщень, а також власників нежитлових приміщень. Водночас стаття 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає об'єднання співвласників багатоквартирних будинків неприбутковими організаціями. Процедура прийому-передачі багатоквартирного будинку з балансу комунального підприємства житлово-комунального господарства на баланс ОСББ проводиться згідно з Порядком передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521. Якщо на загальних зборах ОСББ було прийнято рішення про взяття будинку на баланс об'єднання, процедура проводиться таким чином:

1. ОСББ звертається з письмовою заявою до міського голови про передачу житлового комплексу на баланс ОСББ, додавши до неї відповідні документи.

2. На підставі поданих документів управління житлового господарства міської ради готує відповідний проект рішення міської ради. За наявності належним чином оформлених документів посадові особи не мають законних підстав перешкоджати ухваленню рішення про передачу будинку на баланс ОСББ.

3. Після ухвалення рішення міськради про передачу житлового комплексу з балансу житлово-комунального підприємства на баланс ОСББ попередній балансоутримувач та ОСББ створюють комісію, яку очолює представник ОСББ. Комісія оцінює технічний стан будинку і складає акт прийому-передачі згідно із затвердженим зразком відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521.

Для об'єктивного відображення в акті реального технічного стану будинку (у тому числі і всіх перепланувань допоміжних приміщень, реального відсотка зносу конструкцій будинку тощо) ОСББ рекомендується залучити для обстеження будинку незалежну професійну будівельну організацію або відповідного фахівця.

4. Будинок передається з балансу на баланс разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку і відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.

Разом із житловим комплексом передається така технічна документація: технічний паспорт на будинок, плани поверхів, схеми інженерного обладнання, у тому числі холодного та гарячого водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання, газопостачання, домові книги тощо.

Передача житлового будинку з балансу на баланс здійснюється безкоштовно.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 р. № 145 безоплатна передача здійснюється:

• основних засобів платникові податку на прибуток з метою їх експлуатації за рішенням центральних органів виконавчої влади - у порядку, визначеному Законом України від 03.03.98 р. № 147/98-ВР і Положенням про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 р. № 1482.

Щодо питання оподаткування операцій по передачі багатоквартирних будинків з балансу комунальної власності на баланс ОСББ, то згідно з пп. 265.2.2 підпункт "а" Податкового кодексу об'єкти житлової нерухомості, що перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності) не є об'єктами оподаткування.

Необхідно зазначити, що згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання здійснення контролю за використанням та утриманням об'єктів нерухомого майна усіх форм власності належить до повноважень органів місцевого самоврядування. Міністерство не може втручатись у сферу повноважень органів місцевого самоврядування, оскільки відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перший заступник Міністра

Г. Семчук


Якщо Ви побачили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl-Enter. Будемо вдячні!

вгору