Документ n0045866-13, поточна редакція — Прийняття від 31.01.2013

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ


Комунальному підприємству
"Виробниче управління
Водопровідно-каналізаційного
господарства міста Ужгорода"

Щодо надання роз'яснень

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - Комісія), розглянувши лист КП "ВУ ВКГ м. Ужгорода" від 06.12.2012 № 1899 стосовно надання послуг з постачання холодної води та водовідведення жителям будинку, в якому створене об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ), в межах компетенції повідомляє.

Статтею 3 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" передбачено, що основним завданням Комісії є здійснення державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках.

Тобто Комісія здійснює, зокрема, регулювання господарської діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які є ліцензіатами Комісії і які виробляють (створюють) послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Разом з тим регулювання відносин з надання споживачам послуг з постачання холодної води та водовідведення їх виконавцями за допомогою систем внутрішнього водопроводу та каналізації не відноситься до компетенції Комісії.

Повноваження з визначення виконавця житлово-комунальних послуг, забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості; встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги Законом України "Про житлово-комунальні послуги" надані органам місцевого самоврядування.

У випадку, коли виробника послуг (ліцензіата Комісії) визначено виконавцем житлово-комунальних послуг, діяльність такого підприємства з надання послуг споживачам є іншою діяльністю, пов'язаною з основною (ліцензованою), і яка не відноситься до ринку природних монополій.

Що стосується відносин підприємств виробників (виконавців) послуг з ОСББ, то порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації ОСББ, а також відносини ОСББ з асоціаціями, господарюючими суб'єктами, органами державної влади та органами місцевого самоврядування регулюються Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Водночас відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, що визначено в статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. При цьому зазначено, що виробник послуг може бути їх виконавцем.

Виконавцем у розумінні статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробником - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.

Виходячи з необхідності проведення реформи житлово-комунального господарства, а також закріплених чинним законодавством України обов'язків підприємств, що виробляють або створюють та надають житлово-комунальні послуги споживачам відповідно до умов договору, співпраця між ОСББ (ЖБК) та підприємствами-ліцензіатами можлива за умови ведення даними підприємствами іншого виду діяльності, крім ліцензованого, яким є централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення та централізоване опалення.

Підприємства, визначені виконавцями відповідних послуг, не повинні відмовляти ОСББ (ЖБК) в укладенні договорів з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення та централізованого опалення.

При цьому суттєвою умовою діяльності підприємств-ліцензіатів при веденні неліцензованого виду діяльності є забезпечення беззбитковості цієї діяльності, що має враховуватись органами місцевого самоврядування при встановленні таким підприємствам тарифів на послуги з постачання холодної води та водовідведення.

Крім того, надання підприємствами-ліцензіатами співвласникам багатоквартирних будинків (ОСББ, ЖБК) послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення та опалення не повинно призводити до перехресного субсидіювання і при укладенні договорів зі споживачами з неліцензованих видів діяльності повинно бути обов'язково обговорено та забезпечено стовідсоткове відшкодування витрат підприємств з такої діяльності.

Член Комісії

Д. Григор'єв


Якщо Ви побачили помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl-Enter. Будемо вдячні!

вгору